Translation by Feminist, FYI. The original English version of the following essay can be found by clicking here. |
Prednedávnom mi jeden z čitateľov, Alexander Lawrie, zaslal námet na článok, ktorý som sa ihneď rozhodla využiť. Predstavuje totižto vynikajúci príklad toho, ako mužská nadradenosť a dozor nad vykonávaním rodových rolí vytvárajú prekážky pri presadzovaní záujmov nielen žien, ale aj iných druhov.Ide o príspevok zverejnený v Škótskych novinách. Tieto uverejnili reportáž o žene, ktorá sa stala obeťou šikanovania zo strany obsluhy po tom, ako si v reštaurácii vyžiadala vegánsku verziu pokrmu. Na bločku našla napísané: „Vegánsky zbabelec!“ (Vegan Pussy). Obsluha urážku z bločku doplnila aj o uštipačné poznámky na adresu zákazníčky na facebookovej stránke reštaurácie. Týmto to však nekončí! Noviny, ktoré sa rozhodli o tomto incidente informovať, našli facebookový profil poškodenej a zverejnili ho s kompletnými informáciami (celé meno, profilová fotografia, miesto výkonu práce). Obťažovanie, ktoré nasledovalo, bolo natoľko závažné, že sa noviny napokon rozhodli zmazať komentáre pod príspevkom a stiahnuť fotografiu obete.
Celý prípad zapácha mizogýniou. Keby bol obeťou muž, predpokladám, že by bola reakcia podobná, pravdepodobne by sa k použitým urážkam pridala aj homofóbia. Patriarchát podporuje myšlienky nadvlády nad ostatnými a tým aj konzumáciu mäsa, dokonca ich propaguje ako jeden zo stavebných kameňov mužnosti. Vegánstvo sa častokrát považuje za zženštilé a to nielen preto, že si ho často vyberú práve ženy, ale aj kvôli snahe vegánstva o obhajobu záujmov tých, ktorí sú podrobení útlaku mužov. Vegánstvo bojuje proti patriarchátu.
Nemalo by nás prekvapiť, že podnik, ktorý profituje z nehumánneho vykorisťovania zvierat, využil druhovú diskrimináciu a sexistické urážky na to, aby ponížil ženu. Taktiež by nás nemalo prekvapovať, že médiá (ktoré vo všeobecnosti existujú na ochranu a šírenie záujmov elity) celý stav ešte väčšmi zhoršili. Ale prečo sa do ponižovania zákazníčky zapojila aj čašníčka? (Ktorá po medializácii incidentu dostala výpoveď. Pozn. prekl.)
Ariel Levi vo svojej knihe: Female Chauvinist Pigs: Women in the Rise of Raunch Culture (sorry za druhovú diskrimináciu) vysvetľuje, že za všetko môže stále stúpajúca popularita „post-feminizmu“, ktorý reprezentuje patriarchálnu voľbu ideológie na boj proti útlaku žien. Počas toho, ako ženy súperia o pozornosť mužov, sa samé dostávajú do konfliktov. Vo svete, kde je mužnosť spájaná s prestížou a mocou, častokrát vídame ženy, ktoré inklinujú viac k maskulinite a strácajú záujem o ženské väzby. Deniz Kandiyoti (1988) to označuje za „podplácanie patriarchátu“. Aby sa vyrovnala so svetom, ktorý je nepriateľský k všetkému ženskému, sa čašníčka rozhodla podporiť patriarchálne hodnoty a zosmiešnila zákazníčku, a to všetko pre zachovanie svojej pozície, či tváre medzi kolegami.
Nesmieme však zabúdať ani na to, že aj pre mužov je veľmi náročné byť pod neustálym tlakom spoločnosti a spomínaných „hodnôt mužnosti“. Reklama na americkú firmu „Carnivore Club“ (klub mäsožravcov) je dokonalým príkladom oboch problematík. Snaží sa poukázať na kontrolu v rukách muža, na jeho inteligenciu a nadradenosť (pokiaľ „hrá podľa pravidiel“) a to všetko na úkor ženských hodnôt.
Autor reklamy poukazuje na mnohé stereotypy týkajúce sa vegánstva: je hlavne pre ženy, s mužnosťou nemá nič spoločné, vegánske jedlá sú mdlé a príliš úzkostlivo zdravé. Mužom, ktorí vstúpia do klubu mäsožravcov, garantuje ochranu ich dominancie, kontrolu nad prírodou a dokonca aj bezchybné fungovanie ich intímnych partií (aj napriek tomu, že konzumácia živočíšnych produktov je častokrát spájaná s kardiovaskulárnymi ochoreniami a diabetom, ktoré vedú k poruchám erekcie).
Propagovanie tejto firmy ako „exkluzívneho klubu“ bolo zámerné. Podnik sa touto cestou snaží naznačiť, že iba jej členovia sú „pravými mužmi“, ktorí vedia, „čo je správne“. Presne ako rebríček najúspešnejších podnikateľov „Fortune 500 CEO“, legislatívne orgány, manažment médií a iné pozície len pre „mužov“, aj „The Carnivore Club“ pozýva mužov, aby sa pridali k elite a zúčastnili sa nadvlády nad zraniteľnými. Bez členských údajov sa nedostanete ani len na ich stránku. Všimnite si, prosím, aj všetkým dobre známu postavu, „hlúpučkú, nič netušiacu manželku“, ktorá je často využívaná v reklamách a filmoch. Ženy sú skrátka absolútne neschopné uvedomiť si, čo majú ich mentálne nadradení mužskí partneri za lubom.
Toto je toxická maskulinita. Nielen, že sú muži podporovaní v stravovacích návykoch, ktoré im spôsobia choroby, ale aj ženy sú podporované v odmietaní vegánstva na úkor „prežitia“ v anti-feministickej patriarchálnej spoločnosti. Nesmieme zabúdať ani na tých, ktorí prehrali tento boj na plnej čiare. Zvieratá, ktorých útlak je marginalizovaný, ich advokáti sú umlčaní a vystavovaní poníženiu a šikane.
Dr. Wrenn is Lecturer of Sociology. She received her Ph.D. in Sociology with Colorado State University in 2016. She received her M.S. in Sociology in 2008 and her B.A. in Political Science in 2005, both from Virginia Tech. She was awarded Exemplary Diversity Scholar, 2016 by the University of Michigan’s National Center for Institutional Diversity. She served as council member with the American Sociological Association’s Animals & Society section (2013-2016) and was elected Chair in 2018. She serves as Book Review Editor to Society & Animals and has contributed to the Human-Animal Studies Images and Cinema blogs for the Animals and Society Institute. She has been published in several peer-reviewed academic journals including the Journal of Gender Studies, Feminist Media Studies, Disability & Society, Food, Culture & Society, and Society & Animals. In July 2013, she founded the Vegan Feminist Network, an academic-activist project engaging intersectional social justice praxis. She is the author of A Rational Approach to Animal Rights: Extensions in Abolitionist Theory (Palgrave MacMillan 2016).
Receive research updates straight to your inbox by subscribing to my newsletter.